Osake

Konsensusennusteet

Konsensusennusteet

Modular Financen tarjoama konsensusennuste perustuu Kempoweria seuraavien analyytikoiden ennusteisiin. Analyytikoiden esittämät mielipiteet, ennusteet ja arviot ovat heidän omiaan eivätkä edusta yhtiön omia mielipiteitä tai ennusteita. Konsensus heijastaa aina viimeisimpiä saatavilla olevia analyyseja.

Analyytikot

Analyysitalo Nimi Sähköpostiosoite
BNP Paribas Exane Stephen Benhamou stephen.benhamou@exanebnpparibas.com
Bryan, Garnier & Co Paul de Froment pdefroment@bryangarnier.com
Carnegie Investment Bank Tom Skogman tom.skogman@carnegie.fi
Danske Bank Markets Mika Karppinen mika.karppinen@danskebank.com
Inderes Pauli Lohi pauli.lohi@inderes.fi
Nordea Markets Jukka-Pekka Pesonen jukka-pekka.pesonen@nordea.com
OP Yrityspankki Henri Parkkinen henri.parkkinen@op.fi
SEB Nikko Ruokangas nikko.ruokangas@seb.fi

Metadata

Viimeksi päivitetty ennuste: 15 heinäkuuta 2024
Vanhin päivitetty arvio: 19 huhtikuuta 2024
Analyytikot: 8
Kattavuus: 8/8
Tavoitehintojen keskiarvo: 28,28 EUR (+104,74% vs. kurssi nyt)

Suositukset

Myy: 1, Pidä: 3, Osta: 4 (Yhteensä: 8)

Tilauskertymä

Liikevaihto

Myyntikate

Operatiivinen liiketulos

Vuosittaiset arviot

2022 2023 2024E 2025E 2026E
Tilauskertymä 208,9 275,3 316,8 421,8 541,4
Liikevaihto 103,6 283,6 323,5 451,0 568,7
Liikevaihdon kasvu 279,0% 174,0% 14,1% 39,3% 26,2%
Myyntikate 48,2 147,7 168,4 227,2 278,4
Myyntikatemarginaali 46,5% 52,1% 50,2% 48,3% 47,0%
Liiketulos (EBIT) 6,1 40,6 12,0 41,8 65,6
Liiketulosmarginaali 5,9% 14,3% 2,1% 8,6% 11,1%
Operatiivinen liiketulos  6,7 40,7 12,3 41,9 65,8
Operatiivinen liiketulosmarginaali 6,4% 14,3% 2,2% 8,6% 11,1%
Osakekohtainen tulos 0,06 0,61 0,18 0,60 0,94

Neljännesvuosittaiset arviot

Q4 2023 Q1 2024 Q2 2024E Q3 2024E Q4 2024E
Tilauskertymä 66,7 44,9 78,2 92,3 97,6
Liikevaihto 82,8 42,6 77,4 95,6 106,2
Liikevaihdon kasvu 119,0% -24,0% 6,8% 31,7% 28,2%
Myyntikate 43,9 21,2 40,5 50,2 55,6
Myyntikatemarginaali 53,1% 49,8% 50,4% 50,2% 50,2%
Liiketulos (EBIT) 5,5 -10,9 2,5 8,2 10,7
Liiketulosmarginaali 6,7% -25,5% 1,4% 5,8% 8,7%
Operatiivinen liiketulos  5,5 -10,8 2,5 8,3 10,7
Operatiivinen liiketulosmarginaali 6,7% -25,4% 1,5% 5,8% 8,7%
Osakekohtainen tulos 0,10 -0,16 0,03 0,13 0,16